Nabíječka IPC-1 a IPC-1L

Na moderní elektronická zařízení jsou stále více kladeny vysoké nároky na energii a spolehlivost. Denně využíváme zařízení počínaje MP3 přehrávačem, bezdrátovou klávesnicí až po zařízení vyžadující vysoký výkon, jako jsou modely aut na ovládání nebo blesky fotoaparátů. Častá výměna baterií je v těchto zařízení běžná, proto se zde využívají akumulátory, které místo nákupu nových stačí pouze nabít. Na trhu je nabízena celá řada nabíječek, které můžeme použít. Ne vždy jsou ale šetrné k samotným článkům a mohou jejich životnost značně zkrátit. Baterie NiCd a NiMH trpí tzv. paměťovým efektem, což je zapříčiněno krystalickými nánosy na elektrodách. V praxi to poznáme tak, že baterie ztratí až polovinu své původní kapacity, popř. se nedokáže vypořádat s vyšším zatížením. K tomu dochází špatnou péčí o akumulátory, jako např. neúplným vybíjením článků, nebo jejich častým přetěžovaním. Vedle klasických existují také procesorem řízené nabíječky, které nabízí hned několik funkcí, jimiž lze těmto neduhům zabránit, popřípadě některé články znovu oživit. Při výběru nabíječky se tak vyplatí pozastavit se nad touto problematikou a zvážit, zda využívat kapacitu článků z poloviny nebo celou.

Nabíječka IPC-1 a IPC-1L
Mezi nejoblíbenější nabíječky na trhu se řadí model IPC-1 značky FK technics. Kromě vynikajících parametrů nabízí také bohaté příslušenství, které je navíc součástí balení. Naleznete zde samotnou nabíječku, síťový adaptér, sadu 4 akumulátorů NiMH typu AA (2500 mAh) a 4 NiMH typu AAA (700 mAh). Dále zde naleznete 4 kusy adaptérů pro vytvoření akumulátorů typu C z akumulátorů AA a stejný počet adaptérů pro vytvoření akumulátorů typu D. Celá sada je pak uložena v přenosné brašně. V nabídce je také nabíječka IPC-1L, který je téměř shodný. Liší se pouze v barevném provedení, nižších nabíjecích proudech a neobsahuje příslušenství.

Popis nabíječky
Nabíječka IPC-1 je k dostání v modro-šedé barevné kombinaci s černými tlačítky. Nabíječka je kvalitně  a čistě zpracovaná a přes její malou hmotnost 70 g působí robustním dojmem. IPC-1 má celkem 7 tlačítek. Úzké nad jednotlivými šachtami slouží pro výběr jednotlivých akumulátorů. Pod těmito tlačítky je umístěn velký displej, který je rozdělen do čtyř sekcí pro každý článek. Tři spodní tlačítka pod displejem slouží k nastavení funkcí. První z nich, tlačítko „CURRENT“, slouží k nastavení nabíjecího, popř. vybíjecího proudu, druhé z nich „DISPLAY“ je pro zobrazení jednotlivých informací o průběhu nabíjení/vybíjení. Poslední tlačítko „MODE“ slouží k přepínání funkcí podle toho, zda chceme akumulátory nabíjet, vybíjet, provést obnovení kapacity, či akumulátory otestovat.

Detailní popis funkcí
Nabíječka nabízí 4 módy. Vedle nabíjení a vybíjení je možno zvolit ještě rozpoznání vadných akumulátorů, test a refresh akumulátorů, který opakovaným nabíjením a vybíjením akumulátoru docílí obnovení jeho původní kapacity. To vše lze navíc pro každou šachtu zvlášť, takže nemusíte čekat, než skončí nabíjení ostatních článků.  Pro každý akumulátor je také možno určit jiný nabíjecí proud v rozsahu 200 mA až 1000 mA (resp. až 700 mA u nabíječky IPC-1L). V případě, že potřebujete rychle nabít 2 akumulátory, umožňuje IPC-1 nabíjet proudem až 1800 mA využitím první a poslední šachty.

Nabíjení
Po připojení nabíječky do el. sítě se na displeji zobrazí nápis „null“ u všech šachet. Po vložení prvního článku je možno přidržením tlačítka „CURRENT“ nastavit nabíjecí proud. Na displeji jsou vidět informace o nabíjení (nabíjecí proud, čas, napětí a kapacita), mezi kterými můžeme přecházet tlačítkem „DISPLAY“. Po skončení nabíjení se zobrazí nápis „full“ a automaticky se spustí udržovací nabíjení.

Vybíjení
Aby u akumulátoru nedocházelo k paměťovému efektu, je důležité jej před nabitím úplně vybít. K tomu je určená funkce „DISCHARGE“, která akumulátor nejdříve vybije a hned poté se automaticky spustí nabíjení. Funkce platí pro každou šachtu zvlášť a jednotlivé akumulátory se mohou nabíjet a vybíjet současně. Po nabití se opět spustí udržovací napětí a akumulátor je možno vyjmout.

Test akumulátorů
Pro zjištění jak na tom vaše akumulátory jsou, můžete použít funkci „TEST“. Ta nabije a vybije akumulátory a zjistí tak jejich kapacitu. Pokud má článek výrazně nižší kapacitu než ostatní, a jsou používané ve stejném zařízení, je na místě zvážit jeho výměnu za nový, protože pokud pracují v jedné skupině, horší článek snižuje celkovou výkonnost a dochází k většímu namáhání ostatních článků.

Obnovení kapacity
V případě, že máme akumulátory, které již ztratily část své kapacity, nabízí se pro ně funkce „REFRESH“. Ta v závislosti na stavu baterie několikrát opakovaně vybije a nabije akumulátor s cílem odstranit paměťový efekt. Po skončení zůstane akumulátor nabitý se zobrazeným nápisem „full“.

Shrnutí
Pokud často využíváte nabíjecí akumulátory a chcete zachovat jejich životnost a kapacitu, je tato nabíječka perfektním zařízením, pro jejich údržbu. Předejdete tak situacím, kdy se vám nenadále rozbliká symbol vybité baterie v době kdy to nejméně čekáte a kdy je to nejméně příjemné.

Technické parametry Nabíječka IPC-1 Nabíječka IPC-1L
Nabíjecí šachty samostatně řízené, 4 samostatně řízené, 4
Velikosti akumulátorů AAA, AA AAA, AA
Technologie NiCd/NiMH NiCd/NiMH
Rozeznání vloženého akumulátoru pomocí
funkce Peak Voltage Detection (PVD)
Ano Ano
Ukončení nabíjení pomocí Minus DeltaU Ano Ano
Signalizace stavu pomocí LCD displeje Ano Ano
Impulsní udržovací nabíjení Ano Ano
Odpojení pomocí bezpečnostního
časovače
Ano Ano
Nabíjecí proud (max.) 700 mA (AAA),
1800 mA (AA)
700 mA (AAA),
700 mA (AA)
Vybíjecí proud (max.) 500 mA 350 mA
Napájení 230 V / 50 Hz 230 V / 50 Hz
Rozměry (Š x V x H) 70 x 45 x 145 mm 70 x 45 x 130 mm